در این نوشته مطالعه خواهید کرد:


ترتیب مقاطع تحصیلی در کانادا

تمکن مالی

کالج یا دانشگاه؟

آیلتس

کار دانشجویی

انگیزه نامه

دوره کارورزی یا Co-Op

تفاوت ویزای تحصیلی (student visa) و اجازه تحصیل (study permit)

اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی Post Graduation Work Permit
مدت اعتبار اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی
پذیرش Direct/Unconditional

پذیرش مشروط Conditional
مرخصی تحصیلی

ترتیب مقاطع تحصیلی در کانادا

ترتیب مقاطع تحصیلی در کانادا

بچه‌ها از سن ۵ تا ۱۷ یا ۱۸ سالگی در کانادا دوران تحصیلشان را در مدرسه که شامل ۱۳ سطح (Grade) است می گذرانند. به این دوران سال‌های K تا ۱۲ می گویند. به این دلیل می گوییم تا ۱۷ یا ۱۸ سالگی که سیستم آموزشی و سطح‌بندی دانش‌آموزها در استان‌های مختلف کانادا با هم تفاوت دارد. مثلا در استان‌های کبک و انتاریو، تحصیل کودکان یک سال زودتر شروع می شود. یا بسته به قوانین استان، کودکستان ممکن است اجباری نباشد و یک مقطع آموزشی اختیاری باشد.

به صورت خلاصه ترتیب مقاطع تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

Pre-primary/Junior Kindergarten

سن ۴ تا ۵ سالگی سطح پیش‌دبستانی در انتاریو و نوا اسکوشیا

Grade Primary/Senior Kindergarten:

۵ تا ۶ سالگی

Elementary Education:

۶ تا ۱۲ سالگی که سطوح (Grade) ۱ تا ۶ را شامل می شود

Intermediate Education:

سطوح ۷ تا ۹ را شامل می شود. سطح ۷ سن ۱۲ تا ۱۳ سال، سطح ۸ سن ۱۳ تا ۱۴ سال (که در بعضی از استانهای کانادا دبیرستان از سطح ۸ شروع می شود) و بعد از آن سطح ۹. بعضی استانها و مناطق سطوح ۷ تا ۹ را مقطع Junior High می گویند و برخی دیگر سطوح ۵ یا ۶ تا ۸ را در مقطع Middle School و سطح ۹ را در High School قرار می دهند.

Secondary Education:

سطوح ۹ تا ۱۲ را شامل می شود سن ۱۴ تا ۱۸ سالگی.

ترتیب مقاطع تحصیلی در استان کبک با ترتیبی که بالا گفته شد کاملا متفاوت است!

بعد از پایان دوره Secondary، بچه‌ها به کالج یا دانشگاه می روند. همانطور که میدانید از کالج یا Post-secondary Institution می توانند مدرک، دیپلم و در برخی رشته‌ها لیسانشان را بگیرند و مهارت‌های مرتبط با دنیای بازار کار را سریعتر یاد بگیرند یا در دانشگاه‌ها از رشته‌های مختلف فارغ التحصیل شوند و مدرک لیسانس و بعد از آن فوق لیسانس و دکترا را بدست بیاورند.

سال تحصیلی از اوایل ماه سپتامبر (اواسط شهریور) تا اواسط ماه ژوئن (خرداد) طول می کشد که البته گاهی بعضی از مدرسه‌ها کل سال را به دانش آموزانشان برنامه ارائه می دهند.

 تمکن مالی

نمکن مالی

یکی از مهم‌ترین شرایط دریافت ویزای موقت برای تحصیل در کانادا، اثبات توانایی مالی به افسر اداره مهاجرت هست. باید به آفیسر ثابت شود که توانایی دارید شهریه دانشگاه یا کالج خود را پرداخت نمایید و هزینه‌های زندگی خود و اگر همسر و فرزندان شما همراهتان هستند، هزینه‌های زندگی همراهانتان را نیز میتوانید پرداخت نمایید. توانایی مالی با روش های زیر قابل اثبات است:

 • اگر پولی به کانادا منتقل کرده اید، باید اثبات کنید یک حساب در یک بانک کانادایی دارید.
 • اثبات کنید گواهی سرمایه گذاری تضمین شده (Guaranteed Investment Certificate, GIC) از یک موسسه مالی در کانادا دارید.
 • اثبات کنید که وام تحصیلی یا دانشجویی از بانک دریافت کرده اید.
 • گردش حساب بانکی خود را در ۴ ماه قبل ارایه دهید
 • حواله بانکی که قابل تبدیل به دلار کانادا باشد دارید
 • اثبات کنید که شهریه محل تحصیل و هزینه‌های محل اقامت خود ر پرداخت کرده اید.
 • نامه‌ای داشته باشید که ثابت کند دانشگاه، کالج یا شخص خاصی هزینه‌ها و مخارج شما را پرداخت میکند یعنی اسپانسر دارید.
 • اثبات کنید از داخل کانادا هزینه‌های شما پرداخت میشود. مثلا ثابت کنید بورس تحصیلی گرفته اید.
 • حداقل بودجه‌ای که بر اساس سایت رسمی کانادا بایستی به یکی از روش های بالا اثبات کنید عبارت است از:

خارج از استان کبک برای هر سال:

شهریه دانشگاه یا کالج + $۱۰۰۰۰ (برای دانشجو)

+ $۴۰۰۰ (برای نخستین عضو خانواده به عنوان همراه)

+ $۳۰۰۰ (برای سایر اعضای خانواده به عنوان همراه برای هر نفر)

در استان کبک برای هر سال:

شهریه دانشگاه یا کالج + $۱۱۰۰۰ (برای دانشجو)

+ $۵۱۰۰ (برای نخستین عضو خانواده به عنوان همراه اگر ۱۸ سال یا بزرگتر باشد)

+ $۳۸۰۰ (برای نخستین عضو خانواده به عنوان همراه اگر زیر ۱۸ سال باشد)

+ $۵۱۲۵ (برای سایر اعضای خانواده به عنوان همراه برای هر نفر اگر ۱۸ سال یا بزرگتر باشد)

+ $۱۹۰۳ (برای سایر اعضای خانواده به عنوان همراه برای هر نفر اگر زیر ۱۸ سال باشد)

پذیرش کالج یا دانشگاه؟

کالج یا دانشگاه

توضیحاتی در مورد خلاصه مهمترین تفاوتهای کالج و دانشگاه در کانادا:

کالج: کالجها مدارک و دیپلمهای تمام وقت و نیمه وقت ارائه می دهند. تعداد زیادی از کالج ها دوره های مربوط به مدرک لیسانس در رشته های کاربردی هم دارا هستند. در کالج نیروهای حرفه‌ای برای بازار کار تربیت و آماده می شوند، به بیانی دیگر بیشترین تمرکز بر روی آموزشهای عملی و مهارتی است.

عموما certificate ها دوره های یک ساله یا کمتر و دیپلم یا لیسانس دوره های دو یا سه سال هستند.

دانشگاه: دانشجو می تواند از دانشگاهها مدارک تحصیلی دریافت کند. تمام دانشگاه ها ارائه دهنده مدرک لیسانس یا undergraduate و اکثر آنها برنامه‌های ارشد و دکتری یا همون graduate می باشند.

اگر تمایل داشته باشید به صورت تمام وقت تحصیل کنید، دوره کارشناسی(undergraduate) سه تا چهار سال زمان میبرد. اگر بخواهید مدرک ارشد(master degree) دریافت کنید، باید مدرک کارشناسی شما مدرک honour داشته باشد که این مدرک در صورت گذراندن سال چهار کارشناسی به شما داده میشود.

✔به صورت کلی تحصیل در کالج کم هزینه‌تر، سریع‌تر و متناسب با نیازهای کاری هست و همچنین گرفتن پذیرش از کالج راحت تر می باشد.

تحصیل در دانشگاه پر هزینه‌تر و از نظر مدت زمان طول دوره طولانی تر و دارای جنبه‌های تئوری بیشتری است، اما احتمال اینکه در دراز‌ مدت فرصتهای شغلی با درآمد بالاتر برای شما فراهم شود بیشتر است و البته گرفتن پذیرش از دانشگاه هم به مراتب دشوارتر است.

آیلتس

(برای مشاهده مقایسه کامل انواع آزمون آیلتس اینجا کلیک کنید)

آیلتس

قبل از اینکه برای امتحان آیلتس و ثبت نام آماده شوید، بایستی بدانید که کدام فرمت این آزمون را نیاز دارید؟

مشخصا آزمون عمومی یا جنرال (General) مورد نیاز شما می باشد یا آزمون تحصیلی یا آکادمیک (Academic) را نیاز دارید. هر کدام از این فرمت ها استفاده های متفاوتی دارند و تفاوت هایی نیز دارند.

در هر دو فرمت آزمون آیلتس مهارتهای Listening و Speaking به صورت یکسان برگزار میشوند. در واقع سوالات مشترک هستند و زمان پاسخگویی به سوالات این دو بخش نیز در هر دو آزمون یکسان می باشد بنابراین به منابع یکسانی برای آماده شدن برای این دو بخش در هر فرمت آزمون نیاز دارید.

در مهارتهای Reading و Writing ساختار دو آزمون یکسان است. در هر دو آزمون قسمت Reading چهل سوال و قسمت writing دو تسک دارد. با این وجود محتوای آنها در دو آزمون کاملا متفاوت است.

در اینجا تفاوت های این دو فرمت آزمون به طور مختصر آورده شده است اما باید توجه داشت که منظور از افراد موضوع این مطلب کسانی است که در کانادا به صورت دانشجوی بین المللی در حال تحصیل هستند و زبان مادری آنها غیر انگلیسی است.

 آیلتس آکادمیک

اصولا برای دانشجویانی لازم است که میخواهند تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا ادامه بدهند و نمره زبان بخشی از مدارکی است که لازم است برای موسسه آموزشی مورد نظر خود در کانادا ارسال نمایند یا اصطلاحا به همراه دیگر مدارک سابمیت کنند.

نمره آیلتس آکادمیک ضمنا ممکن است از افرادی که قصد دارند در مشاغلی از فیلد پزشکی مثل دکتر، پرستار، داروساز و غیره، در کانادا شروع به کار کنند نیز خواسته شود.

این آزمون مهارت‌های خواندن و نوشتن شما را در موقعیت‌هایی متفاوتی از ارتباطات روزمره می سنجد و در واقع شما را در شرایطی که در دانشگاه یا کالجی در کشوری انگلیسی زبان مواجه خواهید شد قرار میدهد. توسعه متن با توضبح اینکه در آیلتس آکادمیک در بخش رایتینگ نمودار داده میشه.

آیلتس جنرال (عمومی):

اگر برای برنامه‌های مهاجرتی کانادا اقدام میکنید، سطح توانمندی شما در زبان انگلیسی از جمله شرایط اداره مهاجرت کانادا میباشد که بر اساس آن امتیازی برای شما در نظر میگیرد و طبق آن امتیاز شما را با دیگر متقاضیان مهاجرت به کانادا مقایسه و احتمالا انتخاب مینماید. بنابراین شما به نمره آیلتس جنرال نیاز دارید. موسسات آموزشی برای پذیرش شما یا فرزندانتان در مقاطع تحصیلی هفت تا دوازده نیز ممکن است نمره آیلتس آکادمیک از شما درخواست نمایند. ضمنا بعضی از شرکت‌های بین‌المللی نیز برای سنجش توانایی زبان انگلیسی افراد خارجی متقاضی کار، نمره این آزمون را متقاضیان درخواست می کنند.

در هر دو آزمون مهارت Speaking شما با قرار دادن شما در موقعیت‌های روزمره مثل محیطهای جامعه و کار سنجیده میشود.

در Reading جنرال، مهارت شما در مطالعه متون عمومی انگلیسی سنجیده میشود ولی در Reading آکادمیک توانمندی شما در مطالعه متون علمی مورد سنجش قرار میگیرد.

✏در Writing جنرال، مهارت نوشتاری شما در زبان انگلیسی با نوشتن نامه و متنی در مورد موضوعات روزمره سنجیده میشود، اما در رایتینگ آکادمیک با بررسی مقاله شما در مورد موضوعاتی که در محیط های آکادمیک و تحصیلی مطرح هستند مورد بررسی قرار میگیرد .

کار دانشجویی

کار دانشجویی

“به چه صورت می توانید موقع تحصیل کمک خرج خودتان باشید و مقداری از شهریه یا هزینه زندگی خودتان را به دست بیاورید و یا اینکه اصلا می‌توانید حین تحصیل کار کنید؟” چند تا از اولین سوالاتی هستند که قطعا وقتی می خواهید پذیرش بگیرید از خودتان خواهید پرسید.

چون شما با کار کردن ضمن تحصیل هم می‌توانید تجربه بسیار خوبی بدست بیاورید، با جامعه جدیدی که وارد آن شدید آشنا شوید و زبان انگلیسی خود را تقویت کنید و هم بخشی از هزینه تحصیل و زندگیتان در کانادا را تا حدودی تامین کنید.

پاسخ سوالاتی که در بالا مطرح شد:

بله اگر شرایط لازم را داشته باشید می توانید!

کار کردن حین تحصیل دو حالت دارد:

۱) کار دانشجویی در محیط دانشگاه (On Campus)

۲) کار دانشجویی در خارج از محیط دانشگاه (Off Campus)

برای اینکه بتوانید همزمان با تحصیل در محیط دانشگاه و یا خارج از محیط دانشگاه کار کنید، نیاز ندارید که مجوز کار یا Work Permit داشته باشید، ولی چند شرط وجود دارد: اول اینکه باید برای رشته مورد‌نظرتان ‌پذیرش تمام وقت بگیرید و دوم شما نیاز دارید که ویزای دانشجویی معتبری که به شما مجوز تحصیل یا study permit بدهد داشته باشید. همچنین شما باید شماره بیمه اجتماعی یا SIN Number داشته باشید که به راحتی و رایگان با درخواست کردن از اداره مهاجرت و شهروندی کانادا دریافت می کنید.

نکته مهم: اگر یکی از شرایط زیر شامل شما باشد، دیگر مجاز به کار خارج از دانشگاه نیستید و فقط اجازه کار on campus را دارید:

اگر شما دانشجوی انتقالی یا مهمان باشید، یا در یک ورک‌شاپ یا دوره آموزشی عمومی که فاقد مدرک باشد ثبت‌نام کرده باشید، یا در یک دوره ESL/FSL (یادگیری زبان انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان دوم) ثبت‌نام کرده باشید.

کار دانشجویی در محیط دانشگاه On-Campus

کار داخل دانشگاه

شما با داشتن شرایط گفته شده می‌توانید در تمام ساختمان های پردیس (campus) دانشگاهتون کار کنید. اگر دانشگاهتان بیشتر از یک پردیس داشته باشد فقط در صورتی‌ که به عنوان دستیار استاد (Teaching or Research Assistant) مشغول باشید یا کار شما کاملا مربوط به یک بودجه تحقیقاتی باشد در سایر پردیس‌های دانشگاهتان و کتابخانه، بیمارستان یا مرکز تحقیقاتی آنها مجاز به کار هستید.

🔸️معمولا کالج‌ها و دانشگاه‌ها دارای تابلو اعلانات و یا وب‌سایتی هستند که فرصت‌های کاری On-campus در آنها اعلام می شود. در کار دانشجویی On-campus کارفرمای شما دانشگاه است و کارها و فرصت‌هایی مثل کار در کتابخانه، فروشگاه کتاب، دپارتمان تحصیلی، دفتر ثبت‌نام، مراکز ورزشی و اقامتی دانشگاه، و مواردی از این قبیل یا کار در یک کسب و کار خصوصی در محوطه دانشگاه مثل کافی‌شاپ، رستوران یا حتی ارائه خدمات پیمان‌کاری به دانشگاه، ممکن است برای شما فراهم باشد.

🔸️محدودیت ساعتی برای کار On campus وجود ندارد و درآمدتان حدود ساعتی ۱۰ دلار است. ضمنا توجه داشته باشید که ممکن است کار دانشجویی برای شروع یا حتی بعد تر به راحتی پیدا نشود و نباید بدون پشتوانه مالی و فقط به امید کار دانشجویی مشغول به تحصیل شوید.

کار دانشجویی خارج از محیط دانشگاه یا Off-campus job

کار خارج از دانشگاه off-campus

🔸️اگه با داشتن شرایط لازم گفته شده در قسمت “Student Job” و همچنین اجازه کار خارج از محوطه دانشگاه که از طریق Study permit شما قید می شود خواستید کار پاره وقت دانشجویی در کانادا داشته باشید، حداقل بعد از گذشت شش ماه از شروع تحصیلتان می توانید برای این کار اقدام کنید. در اینصورت شما اجازه دارید در طول ترم تحصیلی به طور منظم حداکثر ۲۰ ساعت در هفته و در طول تعطیلات رسمی (به عنوان مثال در تعطیلات زمستانی و تابستانی و تعطیلات بهار) هفته‌ای تا ۴۰ ساعت در خارج از محوطه دانشگاه برای هر کارفرمای معتبری در کانادا کار کنید.

دقت کنید که ممکن است کار دانشجویی در کانادا مرتبط با رشته تحصیلیتان نباشد..

درآمدتان از کار خارج از محیط دانشگاه حدود ساعتی ۱۰ دلار هست

انگیزه نامه

sop-loi

انگیزه‌نامه شما نقش کلید ورود به فرآیند پذیرش را دارد به نحوی که پذیرش یا عدم پذیرش شما در رشته مورد نظر خود در یک موسسه آموزشی دلخواهتان در کانادا ارتباط مستقیم با داشتن یک انگیزه‌نامه یا SoP جذاب و قابل قبول دارد.

انگیزه نامه SOP یا Statement of Purpose یا Cover letter یا LoI) Letter of Intent) نامیده میشود.

انگیزه‌نامه یکی از مهمترین مدارکی است که متقاضی اخذ پذیرش (تحصیلی یا کاری) کانادا بایستی تهیه نماید و همان‌طور که از عنوان آن مشخص است نشان‌دهنده توانایی‌ها، تجربیات و انگیزه شما برای تحصیل در رشته و همچنین دانشگاه مطلوب شماست. این مطلب بایستی مدنظر قرار گیرد که مدارک تحصیلی شما متعلق به گذشته است و اکثر شما هم تا چندین بار در آزمون‌هایی مثل GRE, Gmat, IELTS, TOEFL شرکت کرده اید و نمره‌ شما تا حدی بستگی به شرایط و حال روحی شما در روز امتحان داشته است. باید امیدوار باشید توصیه‌نامه‌هایی که از اساتید قبلی خود میگیرید، تا حدی ممکن مثبت و قابل قبول باشند. این مواردی که گفته شده دلایلی دیگری هستند که نامه انگیزه‌ را خیلی مهمتر میکند! چون تنها قسمتی از مدارک شما است که کاملا تحت کنترل شماست و میتواند آینده شما را برای کمیته مشخص کند.

انگیزه‌نامه شانسی است که به شما داده میشود تا بتوانید مستقیم با کمیته پذیرش دانشگاه مورد نظر خود صحبت کنید و خود را بین همه متقاضیان که قابلیت‌های یکسانی با شما دارند متمایز کنید. شما به‌وسیله نامه‌ خود به آنها ثابت می‌کنید که لیاقت این فرصت را دارید!

انگیزه‌نامه در ابتدا به هیئت تصمیم‌گیری کمک می‌کند تا درک بهتری از وضعیت فعلی شما، عوامل تاثیر‌گذار بر حرفه شما و همچنین علایق و برنامه‌های آتی شما داشته باشند.

پس قدم اول در نوشتن انگیزه نامه نشان دادن اهداف تحصیلی تان است. چرا این رشته و این دانشگاه را انتخاب کرده‌اید؟ دلایلی را که برای خانواده و یا دوستاتون میگویید را فراموش کنید، حقیقت انتخاب شما چیست و چرا می‌خواید آینده‌ خود را صرف این رشته کنید؟ سعی کنید دلایل اصلی خود را پیدا کنید و به جذاب‌ترین و تاثیرگذارترین شیوه آنها را بنویسید.

متن انگیزه نامه باید ابتدا برای خودتان قانع کننده باشد تا بتواند دیگران را هم برای انتخاب شما متقاعد کند. چرا باید شما به جای دیگری انتخاب شوید؟ پس سعی‌ کنید با شناخت دقیق از نقاط قوت خود توانایی‌هایتان را به کمیته بررسی پذیرش نشان دهید.

دوره کارورزی یا Co-Op

co-op

در برخی از رشته‌های تحصیلی می توانید تجربه‌ی کاری را به عنوان بخشی از برنامه‌ی درسی داشته باشید. دانشجو می تواند با گذراندن دوره‌ی کارورزی یا کوآپ در رشته‌ی تحصیلی خودش تجربه‌ی عملی و کاری به دست بیاورد که برای آینده‌ی کاری او بسیار ارزشمند خواهد بود.

یعنی دانشجو ترم های کلاس را پشت سر می گذارد و سپس دانشی که به دست آورده را در دوره های کارورزی استفاده می کند. دوره های Co-OP راهی عالی برای کسب درآمد حین تحصیل و همچنین قوی کردن رزومه و سابقه‌ی کاری و آشنا شدن با افرادی که در رشته ی شما کار می کنند است. مساله مهم این است که برای این دوره ها علاوه بر ویزا و اجازه تحصیل نیاز به اجازه کار هم دارید. درآمد شما از دوره کوآپ که به صورت تمام وقت است بین ۲۹۰۰۰ تا ۷۱۰۰۰ دلار در سال و به طور متوسط حدود ۴۲۰۰۰ دلار در سال است.

پیدا کردن محل کار به عهده کالج و همکاری دانشجو است. مدت زمان دوره کوآپ معمولا چهار ماه است.

شرایط لازم برای گرفتن work permit دوره کوآپ:

 • داشتن Study permit معتبر
 • تمام وقت بودن دانشجو
 • داشتن نامه از محل تحصیل که تایید کند تمام دانش آموزان این برنامه تحصیلی برای گرفتن مدرک تحصیلی باید دوره کوآپ را بگذرانند.
 • واحدهای عملی این دوره‌ها نباید بیشتر از پنجاه درصد کل واحدها باشد

با داشتن هر یک از شرایط زیر امکان گذراندن دوره کواپ را ندارید:

 • تحصیل زبان انگلیسی یا فرانسوی به عنوان زبان دوم(ESL/FSL )
 • دوره‌های آموزشی آزاد مثل workshop های تحصیلی
 • دوره های آمادگی برای سایر برنامه های تحصیلی

تفاوت ویزای تحصیلی (student visa) و اجازه تحصیل (study permit)

استادی پرمیت و ویزای دانشجویی

ویزای دانشجویی (Student Visa) با مجوز تحصیل (Study Permit) تفاوت دارد. شاید به نظرتان خیلی واضح باشد ولی خیلی ها این دو عبارت را به جای هم استفاده می کنند ولی با هم فرق میکنند. دولت کانادا ویزایی تحت عنوان Student Visa صادر نمی کند. وقتی که مجوز تحصیلتان تایید شود شما ویزای توریستی یا ویزای مساقرتی الکترونیکی (electronic travel authorization, eTA) می گیرید. ویزای دانشجویی مجوز ورود به کشور هست و Temporary Residence Visa یا ویزای اقامت موقت نامیده می شود. برای گرفتن ویزای دانشجویی مثل سایر ویزاهای کانادا باید آزمایش بایومتریک (انگشت نگاری) را انجام دهید، ارائه گواهی معاینه پزشکی (Medical test) و گواهی عدم سو پیشینه و نیز گواهی تمکن مالی برای هزینه های تحصیل و مخارج زندگی در دوران تحصیل هم لازم دارید. در صورت صدور ویزا سقارت کانادا وبزا را در پاسپورت شما به صورت یه برچسب مهر می کنند. حالا شما اجازه به ورود به خاک کانادا را دارید ولی مجوز تحصیل نه.

مجوز تحصیل در کانادا یا Study Permit هنگام ورود به کانادا در مرز صادر می شود. یک برگه A5 که آفیسر به پاسپورتتان منگنه می کند. آفیسر برای صدورش از شماره مرجع مجوزتان که روی نامه معرفیتان (Letter of Introduction) که از طرف اداره ویزایتان بعد از تایید مجوز تحصیلتان صادر می کند استفاده می کند. این برگه مجوز ماندن شما در کانادا است البته تا وقتی که شرایط گفنه شده را رعایت کنید. شرایط:

 1. در موسسه تحصیلی معتبر ثبت نام کرده باشید.
 2. فعالانه مشغول تحصیل باشید (تمام وقت یا پاره وقت، پیشرفت در گذراندن واحدهای تحصیلیتان داشته باشید، مرخصی بیشتر از ۱۵۰ روز در طول تحصیل نداشته باشید)
 3. در صورت تغییر دانشگاه یا کالجتون سریعا اطلاع رسانی کنید.
 4. در صورتیکه شرایط لازم دانشجو بودن را از دست دادید تحصیلتان را متوقف کنید.
 5. با پایان اعتبار مجوز تحصیلتان کانادا را ترک کنید.

لب کلام: ویزای دانشجویی (Student Visa) مجوز ورود به کانادا است ولی مجوز نحصیل (Study Permit) اجازه موادن در کانادا است! پس دانشجویان ایرانی که درخواست استادی پرمیت داده اند مهمترین دغدغه شان دریافت ویزای تحصیلی یا Temporary Residence Visa(TRV) است. بعد از دریافت ویزای تحصیلی بطور خودکار استادی پرمیت را هنگام ورود به کانادا دریافت می کنند.

نکته: اگر طول برنامه تحصیلی شش ماه یا کمتر باشد به استادی پرمیت نیازی نیست.

ویزای تحصیلی و استادی پرمیت یک ماه مانده به تاریخ انقضایشان در خاک کانادا قابل تمدید هستند.

اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی Post Graduation Work Permit

اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی pgwp

دانشجوهایی که موفق به اتمام دوره تحصیلی خود در کانادا شده اند، می توانند از طریق Post-Graduation Work Permit یا اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی وارد بازار کار شوند و به کمک این کار اقامت کانادا را در آینده راحت تر بگیرند. صدور اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا نیازمند تحصیل در دانشگاهی است که مجوز PGWP داشته باشد.

مجوز کار را حداکثر صد و هشتاد روز بعد از اعلام نمره های نهایی تان می توانید درخواست دهید. برای درخواست PGWP باید استادی پرمیت شما هنگام درخواست اعتبار داشته باشد و یا ویزای ویزیتور گرقته باشید.

برای درخواست PGWP باید در برنامه تحصیلی در موسسه آموزشی معتبر که حداقل هشت ماه طول دوره آن باشد و به شما دیپلم و یا مدرک معتبر بدهد تحصیل کرده باشید. در طول تحصیلتان در هر نیم سال به صورت تمام وقت باشید. به غیر از نیمسال آخر تحصیلتان که می توانید پاره وقت باشید یا مرخصی گرفته باشید.

اگه بخواهیم تقسیم بندی کنیم باید فارغ التحصیل از یکی از مراکز زیر باشید:

 • کالج دانشگاه موسسات فنی و یا در کبک از CEGPکه همان پیش دانشگاهی است
 • کالج یا دانشگاه خصوصی در کبک که طبق قوانین مشابه با موسسات دولتی فعالیت دارند
 • مدارس یا موسسات خصوصی در کبک که برنامه هایی به طول ۹۰۰ ساعت یا بیشتر ارائه می دهند و بعد از آن به شما دیپلم (DEP) یا مدرک (ASP) می دهند
 • مدارس خصوصی کانادا که زیر نظر قوانین استانی مدرک کارشناسی کارشناسی ارشد یا دکترا می دهند

مدت اعتبار اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی

مدت اعتبار مجوز کار بعد از تحصیل یا Post-Graduation Work Permit بین ۸ ماه تا ۳ سال است. حتما می پرسید به چه چیزی بستگی دارد؟ به اینکه طول برنامه تحصیلیتان که در کانادا گذراندید چند ماهه بوده است. مدت اعتبار مجوز کار بعد از تحصیلتان یا همون PGWP از طول برنامه تحصیلتان در کانادا بیشتر نمیتواند باشد.

اجازه دهید با مثال حالت های ممکن را در نظر بگیریم:

۱) اگر طول برنامه تحصیلیتان کمتر از ۸ ماه باشد اصلا مجاز به دریافت PGWP نیستید

۲) اگر طول برنامه تحصیلیتان بین ۸ ماه تا کمتر از ۲ سال باشد مدت اعتبار PGWP شما اندازه طول برنامه تحصیلیتان است. مثلا اگر یک برنامه ۹ ماهه داشته باشید PGWP شما برای ۹ ماه صادر می شود.

۳) اگر طول برنامه تحصیلیتان ۲ سال یا بیشتر باشد مدت اعتبار PGWP شما ۳ سال خواهد بود.

نکته: اگر شما بیشتر از یک برنامه تحصیلی داشته باشید که کامل کردید مدت اعتبار PGWP شما ترکیبی از طول هر برنامه هست. توجه داشته باشید که هر کدام از برنامه هایتان باید شرایط لازم یعنی امکان داشتن PGWP و طول حداقل ۸ ماه را داشته باشند.

نکته: اگه یک برنامه تحصیلی را تموم کردید و PGWP گرفتید نمی توانید برای یک PGWP دیگر تقاضا بدید. شما کلا فقط و فقط یکبار می توانید برای PGWP تقاضا دهید!

نکته: اگر پاسپورتتان زودتر از تاریخ اعتبار PGWP شما اعتبارش تمام می شود یا اصطلاحا Expire می شود کانادا تا تاریخ اعتبار پاسپورتتان PGWP شما را صادر میکند و بعد برای تمدید تاریخ اعتبار PGWP باید کانادا مجوز مربوطه را بدهد. پس حواستان به این قضیه باشد قبل از درخواست برای PGWP.

هزینه درخواست PGWP: 225 دلار کانادا

مدت زمان پروسه دریافت PGWP: اگر آنلاین درخواست دهید ۱۰۱ روز و اگر درخواست کاغذی دهید ۱۱۲ روز

پذیرش Direct/Unconditional:

✔اگر شما علاقه داشته باشید که پذیرش unconditional یا Direct بگیرید، باید دانشگاه‌ها یا کالج‌هایی پیدا کنید که شرایط ورودی آنها مطابق با شرایط شما باشد و می توانید مدارک مورد نیاز آنها را تهیه کنید (برای مثال نمره زبان شما با دانشگاه مطابق باشد). بعد از ارسال مدارک خود به دانشگاه، در آنجا آنها را بررسی میکنند و در صورت موافقت و قبول مدارک ارائه شده، برای شما نامه Unconditional Offer فرستاده می شود. بعد از آن شما باید مبلغ پیش‌پرداخت شهریه (confirmation deposit) را به حساب دانشگاه واریز کنید به عنوان بیعانه، تا به دانشگاه اثبات شود که شما به طور قطع تمایل به ادامه تحصیل در آنجا را دارید، پس پوزیشن خواسته شده را برای شما نگه میدارند. پس از آنکه شما به عنوان دانشجو پذیرفته شدید، می توانید برای گرفتن ویزای خود اقدام کنید.

پ.‌ن: اگر شما پذیرش Unconditional داشته باشید، احتمال و سرعت دریافت ویزا برایتان بیشتر از حالتی هست که پذیرش Conditional داشته باشید. همچنین با داشتن پذیرش Unconditional می توانید اقدام به گرفتن وام دانشجویی از بانک کنید.

پذیرش مشروط یا Conditional/Provisional acceptance

تعداد زیادی از دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا ارائه دهنده “پذیرش مشروط” به افرادی‌ هستند که تمامی شرایط آکادمیک مورد نیاز را دارا هستند ولی مدارکشان ناقص می باشد. مهم ترین مدرکی که معمولا اکثر دانشجوها درگیر آن می باشند مدرک زبان است، که دو حالت دارد: یا هنوز در امتحان زبان شرکت نکرده اند و یا نمره مورد قبول برای دریافت پذیرش در رشته مورد نظر خود را نتوانسته اند به دست بیاورند. در این‌ دو حالت، دانشگاه و کالج به “به شرطی” پذیرش قطعی به دانشجو میدهد که بتواند در زمان خواسته شده مدرک زبان خود با نمره قابل قبول را ارائه بدهد و یا قبل از ورود به دانشگاه دوره‌های آموزش زبان را در کالج و آکادمی‌های وابسته و غیروابسته به دانشگاه سپری کند.

بعد از گرفتن پذیرش مشروط به محض اینکه دانشجو بتواند تمام پیش‌نیازهای زبان انگلیسی دانشگاه یا کالج مورد نیاز خود را در زمان مشخص شده کسب کند، به دانشجوی unconditional یا بدون شرط تبدیل می شود و قادر خواهد بود درس‌های عادی آکادمیک رشته تحصیلی خود را آغاز کند.

می توان نتیجه گرفت که اگر شما برای دانشگاه یا کالج مورد نظر خود از نظر آکادمیک و علمی کاملا تایید می شوید و “فقط” زبان انگلیسی شما مانع پذیرش عادی میشه ،conditional admission برای شما مناسب است.

مرخصی تحصیلی

مرخصی تحصیلی

دانشجوهای بین‌المللی که با استادی پرمیت (study permit) در کانادا مشغول به تحصیل هستند، ممکن است بخواهند مرخصی تحصیلی بگیرند. طبق قانون اداره مهاجرت کانادا یک دانشجو باید تا پایان استادی پرمیت خود دانشجوی تمام وقت باقی بماند و فعالانه تحصیل خود را پیگیری کند. اگر در شرایط اورژانسی دانشجو به مرخصی نیاز داشته باشد، باید با سوپروایزر و دپارتمان مربوطه در دانشگاه صحبت کند تا از قوانین دانشگاه مطلع شود و بتواند مرخصی تحصیلی گرفته تا استادی پرمیت دانشجو معتبر باقی بماند.

✔دانشجو باید حداکثر مدت زمان مجاز (تعداد ترم‌های تحصیلی) مرخصی را با دانشگاه خود در کانادا چک کند. بعضی از دانشگاه‌ها در کانادا حداکثر یک ترم و گاهی در صورت وجود دلایل قانع کننده تا یک سال مرخصی را قبول میکنند.

✔بعضی از دانشگاه‌ها از دانشجو میخواهند که فرم مربوط به مرخصی را از دانشگاه گرفته و قبل از مرخصی گرفتن آن را تکمیل کرده و به دانشگاه تحویل بدهند.

چند نکته مهم:

 • دانشجو در طول دوره مرخصی مجاز به کارکردن در کانادا نیست.
 • دانشگاه‌ها موظف هستند تا شرایط دانشجو را به اداره مهاجرت کانادا گزارش بدهند. پس اگر بعد از پایان دوره تحصیل دانشجو قصد تمدید ویزا یا تغییر آن را داشته باشد باید حتما مرخصی خود را به اداره مهاجرت کانادا اعلام نماید.
 • رعایت قوانین گفته شده تاثیر بسیار زیادی بر استادی پرمیت دانشجو دارد چون تاثیر زیادی در رویکرد اداره مهاجرت کانادا در صدور و تمدید ویزاهای بعدی دانشجو خواهد داشت.
 • لازم است به یاد داشته باشیم که اگر دانشجو برای بیش از ۸ ماه با وقفه به تحصیل در دانشگاه کانادا پرداخته باشد ( یک ترم را مرخصی گرفته باشد)، نمی‌تواند از مجوز کار بعد تحصیل (Post Graduation Work Permit – PGWP) استفاده نماید. مگر اینکه در نیم‌سال آخر تحصیل بوده باشد که ممکن است پاره‌وقت باشید یا مرخصی بگیرید.

مرخصی گرفتن از دانشگاه در حین تحصیل در کانادایی معایبی نیز دارد:

از نظر مالی هزینه بر می باشد. چون دوران تحصیلتون طولانی‌تر و هزینه‌های دانشگاه‌ها هر سال بیشتر میشود.

ممکن است لازم شود که مدت استادی پرمیت دانشجو زیاد شود و این ریسک وجود دارد که اداره مهاجرت کانادا با این تمدید موافقت ننماید.

دروس و واحدهای مورد علاقه و لازم برای اتمام تحصیل ممکن است در ترم بعد ارائه نشوند و در اتمام تحصیل وقفه ایجاد گردد.

منبع: وبسایت رسمی دولت کانادا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست