مدرک زبان یکی از مدارکی است که برای گرفتن پذیرش موسسات آموزشی کانادا بهتر است در پرونده شما موجود باشد. برخی از این آزمون‌ها دقیقا طوری طراحی شده‌اند که به شما برای گرفتن ویزای تحصیلی کمک می‌کنند. برخی دیگر از این آزمون‌ها مقاصد دیگری را پوشش می‌دهند. در ادامه با این آزمون‌ها آشنا خواهیم شد.

انواع آزمون زبان

آیلتس آکادمیک

آیلتس آکادمیک شاید پرطرفدارترین آزمون برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا باشد. این آزمون یک آزمون استاندارد است که توسط سازمان های idp و British council به طور مرتب برگزار می‌شود. در ایران نیز متقاضیان می‌توانند با هزینه‌ای معادل ۲۱۵-۲۴۰ دلار آمریکا در این آزمون شرکت کنند. برای آشنایی بیشتر با انواع آزمون آیلتس پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

تافل

آزمون تافل (Toefl = testing of English as a foreign language) نیز در کشورمان مرتبا برگزار می‌شود. پرطرفدارترین نسخه آن آزمون اینترنتی تافل (ibt) است که هزینه این آزمون ۱۸۰ دلار آمریکا است.

PTE

آزمون زبان پیرسون (PTE = Pearson Test of English) شاید در ایران خیلی شناخته‌شده نباشد. این آزمون سه ساعته مهارت‌های مختلف زبان انگلیسی را به صورت ترکیبی (برای مثال گوش دادن و نوشتن به صورت همزمان) می‌آزماید. در بخش شنیداری این آزمون از لهجه های گوناگون استفاده می‌شود. این آزمون متاسفانه در کشورمان برگزار نمی‌شود اما با سفر به کشورهای همسایه می‌توان در این آزمون شرکت کرد. هزینه این آزمون ۳۷۵ دلار استرالیا است.

CAEL

آزمون CAEL برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ در کانادا برگزار شد و از سال ۲۰۱۸ فرم کامپیوتری آن برای متقاضیان در نقاط مختلف جهان قابل دسترس است. نزدیک‌ترین مکان برگزاری این آزمون به متقاضیان ایرانی شهر دوبی در امارات متحده عربی است. هزینه آزمون CAEL در دوبی ۳۴۰ دلار کانادا است.

Duolingo

آزمون دوئولینگو (که در ایران به صورت دولینگو شناخته می‌شود) جدیدترین آزمون بین المللی زبان انگلیسی است که بعد از شیوع کرونا محبوبیت زیادی پیدا کرد. دلیل محبوبیت دولینگو امکان شرکت کردن در آن از خانه است. هزینه شرکت در آزمون دولینگو ۴۹ دلار آمریکا است. از بین آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی می‌توان گفت دولینگو ارزان‌ترین گزینه قابل قبول برای بسیاری از موسسات آموزشی است.

سایر آزمون‌های زبان

به جز آزمون‌های بالا می توان به آیلتس جنرال و CELPIP هم اشاره کرد که برای مقاصد مهاجرتی استفاده می‌شوند ولی برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا نمی‌توان از آنها استفاده کرد.

آیلتس جنرال

نسخه جنرال آزمون آیلتس مهارت‌های متقاضی را در موقعیت‌های عمومی می‌سنجد. این آزمون برای مقاصد مختلف مهاجرتی از جمله اقامت دائم کانادا کاربرد دارد. هزینه این آزمون تفاوتی با آیلتس آکادمیک ندارد.

CELPIP

این آزمون توسط دانشگاه بریتیش کلمبیا برگزار می‌شود و مثل آزمون‌های دیگر، مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی را می‌سنجد. هزینه این آزمون مانند آزمون کائل (CAEL) 340 دلار کانادا است. نزدیکترین مرکز برگزاری این آزمون به ایران شهر دوبی است. یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های این آزمون ارائه به دولت کانادا برای گرفتن اقامت دائم و شهروندی است.

سایر آزمونها

به جز آزمون‌های زبان انگلیسی که مهارت‌های چهارگانه را می سنجند، می‌توان به دو آزمون مهم دیگر در حوزه تحصیلات بین المللی اشاره کرد. برخی از دانشگاه‌های انگلیسی زبان دنیا نمره آزمون‌های GRE و GMAT را برای مقاطع بالاتر از لیسانس از متقاضیان درخواست می‌کنند.

GRE

سازمان ETSُ برگزار‌کننده آزمون تافل، آزمون GRE را نیز بر‌گزار می‌کند. دو نوع آزمون GRE وجود دارد؛ آزمون عمومی که محدود به موضوع خاصی نیست و آزمون سابجکت که به یک موضوع تخصصی می‌پردازد. آزمون GRE عمومی شامل سه بخش است؛ بخش اول آن، یعنی بخش Verbal عمدتا به توانایی زبانی شما می‌پردازد و شامل کلمات سخت انگلیسی است. بخش دوم یا quantitative دانش پایه ریاضی شما را در سطحی معادل با دبیرستان یا پایین‌تر اما به زبان انگلیسی می‌سنجد. بخش سوم این آزمون بخش writing است که توانایی استدلال متقاضی و توانایی انتقال استدلال‌های او را به انگلیسی می‌سنجد.

  • آزمون GRE Subject در موضوعات زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روانشناسی برگزار می‌شود.
  • هزینه آزمون عمومی برای ایرانی‌ها ۲۰۵ دلار آمریکا و هزینه آزمون سابجکت مستقل از کشور اقامت متقاضی ۱۵۰ دلار آمریکا است.

جیمت – GMAT

نام این آزمون خلاصه Graduate Management Admission Test است. همانطور که از نام آن پیدا است، برخی از دانشکده‌های تحصیلات تکمیلی در رشته‌های مدیریت و کسب و کار حد نصاب نمره این آزمون را یکی از شروط اصلی ورود به دوره‌های خود می‌دانند. برگزار کننده اصلی این آزمون وبسایت mba.com است. این آزمون متاسفانه در ایران برگزار نمی‌شود و برای شرکت در آزمون، متقاضیان باید به یکی از کشور‌های همسایه سفر کنند. هزینه شرکت در آزمون جیمت ۲۵۰ دلار آمریکا است.

آزمون جیمت به صورت کلی شامل ۴ بخش است:

  1. Analytical Writing Assessment
  2. Integrated Reasoning
  3. Quantitative Reasoning
  4. Verbal Reasoning

برای آشنایی بیشتر با شکل سوالات و نحوه برگزاری آزمون جی‌مت این مقاله را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست